تاثیر رنگ‌ها در زندگی ما غیر قابل انکار است. اما در بیشترمحیط‌های کاری رنگ دیوارها یا سفید است یا برای نقاشی شرکت یا دفتر کار از رنگ‌های نزدیک به سفید استفاده می‌شود. یکی از دلایلی که بیشتر افراد از این نوع رنگ‌ها برای نقاشی شرکت یا دفتر کار استفاده می‌کنند این است که اولا از ترکیب رنگ‌ها و تاثیر آن‌ها بر عملکرد کارمندان اطلاع کمی دارند. ثانیا معتقد هستند که رنگ سفید یا رنگ‌های روشن هیچ‌وقت چشم را خسته نمی‌کنند و تکراری نمی‌شوند. اما آیا این نظریه درست است؟ آیا استفاده از رنگ‌هایی غیر از سفید در نقاشی شرکت می‌تواند مناسب باشد؟ آیا رنگی که برای نقاشی دفتر کار انتخاب می‌کنیم هیچ تاثیری روی کار ما ندارد؟

در جریان یک تحقیق مشخص شد که در اتاقی به رنگ قرمز، افراد استرسی دچار پریشانی و اضطراب شدند؛ اما افرادی که آرامش بیشتری داشتند با عملکرد بهتری به کار خود ادامه دادند.

بیشتر بخوانید: هزینه نقاشی ساختمان در سال ۱۳۹۹ چقدر است؟

خصوصیات رنگ‌ها را بشناسیم

هر رنگی خلق و خوی خاص خود را دارد و به طور متفاوتی روی هریک از ما تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال در تحقیقی که در یکی از دانشگاه‌های امریکا برای پی بردن به تاثیر رنگ‌ها انجام شد، ابتدا افراد را به دو دسته‌ی پراسترس و آرام تقسیم و نتایج هر یک از رنگ‌ها را روی انسان بررسی کردند. در نتایج به دست آمده مشاهده شد که به عنوان مثال در اتاق قرمز، افرادی که استرس بیشتری داشتند دچار پریشانی و اضطراب شدند؛ اما افرادی که آرامش بیشتری داشتند با عملکرد بهتری به کار خود ادامه دادند. نکته‌ی جالب این بود که هر دو گروه در اتاقی به رنگ سفید دچار مشکل شدند و تمرکز کافی برای انجام کارهای روزمره‌شان را نداشتند. در تحقیقی دیگر مشخص شد که رنگ‌هایی مانند سفید، خاکستری و بژ می‌توانند در دراز مدت موجب بروز افسردگی در زنان شوند؛ حالتی که برای مردان در صورت حضور در محیط‌هایی به رنگ بنفش و نارنجی ایجاد می‌شود.

رفتار کارمندان مختلف به رنگ‌ها متفاوت است.

 

رنگ‌ها بر روحیات و شادابی ما تاثیرگذار هستند و حتی با زندگی شخصی و روزمره‌ی ما رابطه‌ی مستقیم دارند. یک محیط کاری با دکوراسیون ایدآل می تواند مانند آینه‌ای باشد که احساس و انرژی افراد آن محیط را منعکس می‌کند. برای انتخاب رنگ جهت نقاشی شرکت یا دفتر کار چند نکته‌ی کلی وجود دارد. مثلا اگر می‌خواهید دفتر کارتان بزرگ جلوه کند، از رنگ‌های روشن مانند کرم و استخوانی استفاده کنید؛ در سمت مقابل، استفاده از رنگ‌های تیره کاری می‌کند تا محیط کوچک‌تر نشان داده شود. اگر فضای موجود بزرگ و سرد است، با استفاده از رنگ‌های تیره و گرم در نقاشی شرکت می‌توان بازتاب رنگ ایدآلی را شکل داد. اما برای نقاشی شرکت یا دفتر کار باید از چه رنگ‌هایی استفاده کرد و چگونه از تاثیر مثبت آنها بهره برد؟

مطالعه کنید
قیمت نقاشی ساختمان در سال ۱۳۹۷

رنگ‌ها در نقاشی شرکت و محیط اداری چه مفهومی دارند؟

همان‌طور که در ابتدای نوشته گفتیم، می‌خواهیم جایگزین‌هایی را برای رنگ سفید معرفی کنیم و شما را تشویق کنیم تا در نقاشی شرکت یا محل کار از رنگ‌های دیگری استفاده کنید. در ادامه چند رنگ خوب را معرفی می‌کنیم و خصوصیات هر یک از آنها را هم برایتان می‌گوییم. در نهایت خودتان هستید که انتخاب می‌کنید.

رنگ قرمز: این رنگ، رنگی است که به شدت در محیط اداری جلب توجه می‌کند. قرمز نشانه‌ی شور و انرژی است و برای محیط‌هایی مناسب است که کارکنان آن به خلاقیت و نوآوری در انجام کار نیاز دارند.

رنگ زرد: این رنگ نشانه‌ای از انرژی و طراوت در محیط است. درست است که زرد احساس سرزندگی را در محیط القا می‌کند؛ اما این رنگ برای محیط‌های کاری پر مشغله و بزرگ مناسب نیست. در محیطی که تصمیم‌گیری‌ها در آن انجام می‌شود، استفاده از زرد حس آشفتگی و دلواپسی را در افراد ایجاد خواهد کرد.

 

رنگ قرمز پر از شور و نشاط است و کاملا جلب توجه می‌کند.

 

رنگ سبز: بسیاری از افراد معتقد هستند که سبز رنگی زندگی‌بخش و ایجاد کننده‌ی اطمینان و آرامش است. رنگ سبز برای رنگ‌آمیزی محیط‌هایی مناسب است که کارکنان آن به آرامش فکری نیاز دارند. در محیط‌هایی که کار کارمندان به وسیله‌ی کامپیوتر انجام می‌شود، رنگ سبز بسیار مناسب است؛ چرا که چند لحظه نگاه کردن به رنگ سبز می‌تواند از خستگی چشم‌ها بکاهد.

رنگ نارنجی: این رنگ جز رنگ‌های گرم محسوب می‌شود و میزان تمرکز را بالا می‌برد. نارنجی رنگی ا‌ست که در محیط واقعا جلب توجه می‌کند.

رنگ بنفش: این رنگ، محیطی رویایی را تداعی می‌کند. بنفش کمک می‌کند که افراد ایده‌پردازی بازتری داشته باشند و به جای گیرکردن در گذشته، به سمت آینده هل داده شوند.

رنگ قهوه ای: این رنگ آرامش را بالا می‌برد و حس وابستگی را بیشتر می‌کند.

آبی یکی از بهترین رنگ‌ها برای نقاشی محل کار است و حس آرامش و اطمینان را با خود به همراه می‌آورد.

رنگ آبی: می‌توان گفت مناسب‌ترین رنگ برای نقاشی شرکت و محیط کار رنگ آبی است. رنگ آبی آرامش، اطمینان و خلاقیت را به همراه دارد و القاکننده‌ی تعادل، ثبات و آرامش است. آبی ذهن را آرام کرده و خستگی و افسردگی را برطرف می‌کند. به طور کلی رنگ‌هایی با طول موج پایین مانند سبز و آبی باعث بهبود تمرکز در محیط کاری می‌شوند و استفاده از رنگی مثل آبی اقیانوسی که ترکیبی از رنگ سبز و آبی است، می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی برای نقاشی شرکت و محیط کار باشد